ÚROKOVÁ SAZBA, RPSN

O úrokové sazbě lze říct, že je měřítkem ceny peněz a zároveň určuje, jakou část jistiny dlužník za dané období zaplatí. Úroková sazba je ovlivňována několika faktory, tím hlavním je tzv. riziková prémie, inflace a v neposlední řadě velký vliv na úrokovou sazbu má centrální banka. Jedná se o úrokovou sazbu za kterou centrální banka půjčuje finance ostatním bankovním institucím a nebo od těchto institucí peníze přijímá. Další faktor, který ovlivňuje úrokovou sazbu, je čistá úroková míra, ta vyplývá z lidské preference současné potřeby nad potřebou pozdější. U hypoték se můžete setkat s pojmem fixace úrokové sazby, což znamená, že po celou dobu splácení hypotéky nebo po dobu fixace, kterou si lze zvolit na dobu 1, 3, 5, 10 nebo 15 let je úroková sazba pevně stanovena.

V případě že je úroková sazba nízká, domácnosti i firmy si půjčují více peněz, navíc díky nízké úrokové sazbě roste ekonomika státu.

Pod zkratkou RPSN se skrývá pojem roční procentní sazba nákladů a zahrnuje veškeré náklady, které jsou spojené s úvěrem, půjčkou nebo hypotékou. Do RPSN se promítá úroková sazba, cena za přijetí, posouzení a vyhodnocení žádosti, dále to je cena za vedení úvěrového účtu poplatky které se vážou k převodu peněžních prostředků, první navýšena splátka, pojištění schopnosti splácet, atd. RPSN poskytuje žadateli o úvěr procentuální podíl z dlužné částky, jež musí klient zaplatit za jeden rok. Když porovnáte RPSN zjistíte, která půjčka je pro vás výhodnější, ale jen v tom případě, že je stejná doba splácení, stejný počet splátek a přibližně stejné podmínky u smlouvy. Podle zákona musí bankovní i splátkové společnosti uvádět RPSN nejen u spotřebitelských úvěrů, ale také v reklamě nebo ve smluvní dokumentaci. Každá solidní společnost poskytující půjčky a úvěry by měla ve smlouvě uvést RPSN, i když to zákon nevyžaduje.

Snubní prsteny POLOMIO. Jak zjistit správnou velikost zásnubního prstenu a snubního prstenu. Svatební prsteny budou tak jedinečné, jak jedinečně si je vytvoříte. Jak s přehledem zvládnout žádost o ruku. Jak mít svatební prsteny z hvězdného prachu. Proč snubní prsten osázet drahými kameny? 12 tipů, jak vybrat snubní prsten a nezbláznit se. Víte, že ke zpečetění vašeho příběhu lásky, potřebujete prsteny celkem 3? Jak vybírat svatební zásnubní prsteny? Proč si při výběru svatebního prstenu dát na čas? Z jakého materiálu si nechat vyrobit svatební prsteny?

Hosted on MyDreams VPS server